تفاوت بین CRM و ECRM

تفاوت بین CRM و ECRM

سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری یا سی آر ام (CRM) کسب و کار ها را به استراتژی، سیستم و ابزار هایی برای ارتباط آنها با مشتریان مجهز می کند. در اواخر دهه 1990 میلادی، اینترنت و به دنبال آن کسب و کار های مجازی، CRM را دچار تغییر و تحول کردند و کلمه ای جدید به نام «مدیریت الکترونیک ارتباط با مشتری» یا ECRM شکل گرفت.

امروزه تفاوت های اندکی بین این دو سیستم وجود دارد. امروز ECRM دیگر فقط مربوط به کسب و کار های مجازی نیست، و به نظر برخی افراد نوع تکامل یافته ی CRM می باشد.

رابطه بین کسب و کار ها مشتریان

نقش سی آر ام در کسب و کار این است که سیستم ها و فرآیند هایی را تعریف کند که با استفاده از آنها، یک کسب و کار بتواند رابطه و ارتباطات خود با مشتریان را شکل دهد، مدیریت کند و آنها را بررسی نماید.

کسب و کار الکترونیک و اینترنت باعث به وجود آمدن تغییر در CRM و رابطه ی بین کسب و کار ها و مشتریان شدند. از به دست آوردن پشتیبانی مشتریان تا خرید های آنلاین، مشتریان به دنبال گزینه هایی برای ارتباط الکترونیکی با کسب و کار ها بوده اند.

در اینجا بود که ECRM به بازار عرضه شد تا نیاز رو به افزایش کسب و کار هایی که می خواستند ارتباط بر پایه وب با مشتریان داشته باشند را برطرف کند.

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

 سی آر ام در کسب و کار ها ریشه ای قدیمی دارد و نمی توان گفت که تکنولوژی جدیدی است. این سیستم سالیان پیش از اینکه افراد برای ارتباطات خود از اینترنت استفاده کنند برای فرایند های کسب و کار ها مورد استفاده قرار می گرفت.

عبارت «مدیریت ارتباط با مشتری» به استراتژی هایی که کسب و کار ها از آنها برای برقراری ارتباط با افراد مختلف مانند مشتریان، مصرف کنندگان و سرنخ ها استفاده می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم های مدیریت ارتباط با متشری

سیستم های CRM نحوه ی ای که کسب و کار ها امور مربوط به فروش، بازاریابی و پروژه های خود را مدیریت می کنند را تعریف می کند تا به این ترتیب آنها بتوانند نیاز های مشتریان فعلی را برطرف نموده و همچنین مشتریان جدیدی به دست بیاورند.

تعریف سنتی و قدیمی CRM شامل یکسری فرایند ها و سیستم ها بود که از آنها در کسب و کار های فیزیکی که به آنها «کسب و کار های سنتی» نیز گفته می شود استفاده میشد.

مدیریت الکترونیک ارتباط با مشتری (ECRM)

در اواخر دهه 90میلادی بدیهی بود که اینترنت مدل کسب و کار های سنتی را عوض خواهد کرد. شروع کسب و کار های مجازی و ارتباطات بر پایه وب نه تنها نحوه مدیریت کسب و کار ها بلکه نحوه ارتباط آنها با مشتریان را متحول کرد.

این تغییرات کسب و کار ها را واداشت تا در سخت افزار ها، سیستم ها و نرم افزار های جدید سرمایه گذاری کنند. آنها نیاز به توسعه فرایند های جدید برای مدیریت ارتباط مشتریان، بازاریابی، فروش و خدمات مشتریان برای آن فرایند ها داشتند.

مدیریت الکترونیک ارتباط با مشتری

دلیل تغییر نام سیستم CRM به ECRM تا حد زیادی این بود که بتواند سخت افزار ها و سیستم های جدیدی که یک کسب و کار برای استفاده از تکنولوژی های بر پایه وب نیاز دارد، مانند خدمات مشتریان خودکار، ایمیل و فروش های آنلاین را نشان بدهد.

تفاوت بین CRM و ECRM

خطوط و مرز هایی تفاوت CRM و ECRM را به عنوان دو استراتژی کاری مختلف حفظ می کردند دیگر وجود ندارد، و بزرگ ترین تفاوت میان این دو سیستم اسم آنهاست.

کلمه ی مدیریت الکترونیک ارتباط با مشتری زمانی که تغییر روند کسب و کار های سنتی به مجازی و استفاده از خدمات اینترنتی تازه شکل گرفته بود بسیار پرطرفدار بود، اما امروزه بسیاری از متخصصان زمینه صنعت و کسب و کار معتقدند که استفاده از ECRM به عنوان یک کلمه ی جدا ضرورتی ندارد و تمامی امکانات این سیستم ها امروزه در سیستم های CRM نیز وجود دارد.

در نهایت به نظر می رسد که تنها تفاوتی که این دو سیستم با یکدیگر دارند، حداقل در دنیای امروز، نام این دو سیستم است و تفاوت چندانی بین این دو سیستم به نظر نمی رسد چرا که امروزه سیستم های CRM با کیفیت مانند نرم افزار مدیریت کسب و کار هوشمند سنا، از تمامی امکاناتی که یک کسب و کار مجازی برای مدیریت بهینه ی خود نیاز دارد برخوردار می باشد.

در آخر از شما دوستان گرامی بابت مطالعه ی این مقاله متشکریم، و امیدواریم این مقاله مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد و توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار بدهیم.

برچسب ها:

تلگرام

پیشنهاد میکنیم در تلگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

اینستاگرام

پیشنهاد میکنیم در اینستاگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

برای رشد کسب و کارتان به سنا نیاز دارید

همین الان دمو سنا رو رایگان سفارش بده

حرف آخر

سی ار ام سنا

سی ار ام سنا

تمامی حقوق برای مجموعه سنا محفوظ می‌باشد ©