تفاوت مهم رضایت مشتری با وفاداری مشتری

تفاوت مهم رضایت مشتری با وفاداری مشتری

آمار رضایت مشتری شما هیچوقت اینقدر بالا نبوده. با این حال رئیس شما دائما شکایت میکنه که چرا مشتری ها فقط یکبار ازتون خرید میکنند. نرخ ریزش مشتری ها بالاست و به نظر میاد اونها برند شما رو دوست ندارند. اما اخه واسه چی؟ مگه رضایت مشتری با وفاداری مشتری یکی نیست؟

 نه رفیق، رضایت مشتری با وفاداری مشتری فرق میکنه.

درسته که وفاداری مشتری نتیجه ی رضایت مشتری هست، اما تنها رضایت اونها کافی نیست و کلی فاکتور دیگه برای افزایش وفاداری نیاز هست. در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که چرا رضایت مشتری با وفاداری مشتری یکی نیست، و اینکه چطور میتونید وفاداری اونها رو بسنجید و اون رو افزایش بدید.

چرا رضایت مشتری با وفاداری مشتری فرق میکند؟

وقتی صحبت درباره رضایت مشتری در میان است، ما معمولا به فرم های نظرسنجی اتکا می کنیم که تیم خدمات مشتریان بعد از اینکه مشتری به  شما مراجعه می کند برای آنها می فرستد.

رضایت مشتریان تنها به آخرین ارتباطی که مشتری با یک کسب و کار داشته است می پردازد. آیا مشکل مشتری برطرف شد؟ اگر جواب مثبت است، اکثر مشتریان می گویند که از خدمات ارائه شده به آنها راضی هستند.

با این حال، مشتری مورد نظر ما ممکن است ته دلش از این ناراحت باشد که اصلا چرا باید مشکلی برایش پیش بیاید که مجبور شود با شما تماس بگیرد. و حتی گاها حوصله ی پر کردن فرم را ندارد و یا آن را به کل نادیده می گیرد، و یا بدون توجه به آن پاسخ می دهد.

فرض کنید شما مشتری یک رستوران هستید که هر روز برای شما غذا می آورد، و شما برای همه ی غذا های خود نان اضافه و نوشیدنی خواسته اید. شاید کیفیت کلی غذای اونها بد نباشد، اما آنها هر چند روز یکبار فراموش می کنند که یکی از آیتم های سفارش شما را بفرستند؛ یک بار نان نمی گذارند، یک بار نوشینی نمی گذارد، یک بار نوشیدنی اشتباه می گذارد؛ و خلاصه هر چند وقت یکبار سفارش شما یک مشکلی دارد و وقتی که شما به آنها زنگ می زنید آنها محترمانه از شما عذرخواهی می کنند و برای جبران اشتباهشان یا به شما تخفیف می دهند یا فورا آیتم فراموش شده را برای شما می فرستند.

در این صورت شاید شما از نوع برخورد آنها و روش جبرانشان راضی باشید، اما به احتمال خیلی زیاد برای مدت زیادی به آنها وفادار نخواهید بود و نهایتا تصمیم می گیرید دیگر از آنها خرید نکنید.

وفاداری مشتری چیست؟

اگر رضایت مشتری را یک هدف کوتاه مدت در نظر بگیرید، وفاداری مشتری هدف بلند مدت شماست. مشتریان وفادار بلند مدت از شما بیش تر خرید می کنند. آنها شما را به خانواده و دوستان خود معرفی می کنند و برای شما ریفرال جذب می کنند. برای دریافت اطلاعات کامل درباره ریفرال و جذب آن پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ی آن را مطالعه نمایید.

آنها برای این از شما خرید می کنند که به کسب و کار شما علاقه دارند، و نه به دلیل اینکه مجبور هستند. مشتریان وفادار هدف نهایی هر کسب و کاری هستند که می خواهند به فعالیت خود ادامه بدهند و موفق شوند.

وفاداری مشتری دو بخش دارد؛ طوری که مشتری حرف می زند و احساس می کند، و چگونگی رفتار یک مشتری. برای مثال، یک مشتری ممکن است شما را به دوستان و اطرافیان خود معرفی کند، اما دیگر از شما خرید نکند.

در سوی دیگر، یک مشتری ممکن است به دلیل اشتراک ماهانه ی خود از محصولات یا خدمات شما استفاده کند، اما عمیقا از اینکه انتخاب دیگری ندارد ناراضی و ناراحت باشد. هردوی اینها نشان دهنده یک استراتژی نا موفق و به نوعی اجبار هستند.

سنجیدن رضایت مشتری

خوب، فهمیدیم که رضایت مشتری چقدر با وفاداری مشتری فرق میکند. حالا چطوری باید بفهمیم که یک مشتری به ما وفاداره یا فقط توانستیم رضایتش را جذب کنیم؟ این سنجیدن می تواند کار سختی باشد چون مشتریان همیشه کاری که می گویند را انجام نمی دهند.

بنا بر این شما هم باید افکار و تفکرات آنها نسبت به کسب و کارتان را بنسجید، و هم کار هایی که انجام می دهند را ارزیابی کنید.

ارزیابی احساسات مشتریان

سنجیدن وفاداری مشتریان به شما سرنخ هایی درباره اینکه کجا باید به دنبال وفاداری باشید می دهد. نظرسنجی هایی که با استفاده از شاخص ترویج کنندگان (NPS surveys) طراحی می شوند، مسقیما از مشتریان می پرسند که آیا مایلند شما را به افراد دیگر معرفی کنند یا خیر.

پرسیدن سوال های بیش تر به شما کمک می کند تا بدانید چه چیزی باعث شده تا مشتریان به شما وفادار باشند (یا وفادار نباشند).

ارزیابی احساسات مشتریان 
یکی دیگر از کار هایی که می توانید انجام بدهید این است که تعداد مشتریانی که اولین بار است از شما خرید می کنند، و از طرف یک مشتری دیگر با شما آشنا شده اند را حساب کنید تا ببینید مشتریان چقدر برای شما ریفرال جذب می کنند. اگر اکثر مشتریان شما از این طریق جذب شده باشند عالی است! این نشان می دهد که مشتریان تا حد زیادی به شما وفادار هستند.

می توانید با استفاده از یک سوال ساده مانند «آیا کسی ما را به شما معرفی کرده است؟» استفاده کنید و اگر بخواهید می توانید نام آن شخص را بپرسید.

یک روش جدید برای نظر سنجی این است که امروزه کسب و کار ها با پرسیدن سوالات جدید از مشتریان، میزان وفاداری آنها را می سنجند. برای مثال، آنها از افراد می پرسند که اگر دیگر نتوانند از مشتریان خرید کنند چقدر ناراحت می شوند؟

مشتریانی که علاقه ی زیادی به شما دارند از این امر که مجبورند شما را رها کنند و به دنبال محصول یا برند دیگری باشند ناراحت می شوند. اما آنهایی که تقریبا به شما وفادار نیستند از این امر که دیگر نتوانند از شما خرید کنند زیاد ناراحت نمی شوند.

ارزیابی رفتار مشتریان

ارزیابی رفتار مشتریان

 حتی اگر مشتریان بگویند که شما را دوست دارند، ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که رفتار آنها نشان می دهد به شما وفادار نیستند. در این صورت اگر نیاز های آنها تغییر کند، یا بودجه ی خرید آنها کمتر شود و یا حتی یک کسب و کار با قیمت پایین تر آنها را وسوسه کند ممکن است کسب و کار شما را رها کنند.

برای همین است که نباید فقط به آنچه مشتریان می گویند بسنده کنید، بلکه باید عمل آنها را نیز ارزیابی کنید.

نرخ ریزش مشتری آماری است که یا درصد سفارشات کنسل شده، و یا میزان ضرری که شما از این کنسل شدن سفارشات دیده اید را محاسبه می کند و بهترین و شفاف ترین شاخص مربوط به مشکلات مربوط به وفاداری مشتریان است.

همچنین می توانید بجای نرخ ریزش مشتریان از آماری به نام خرید مجدد استفاده کنید، که کارش محاسبه و ارزیابی این است که چه تعداد از مشتریان بیش از یک بار از شما خرید می کنند.

استفاده یا مصرف فعال نیز یک شاخص با کیفیت مربوط به وفاداری است. به طور کلی مشتریانی که فعالیت بیش تری دارند معمولا وفادار تر هستند. اگر فعالیت یک مشتری ناگهان کاهش پیدا کند می تواند نگران کننده باشد.

تغییر رضایت به وفاداری

اگر مشتریان شما از خدمات و محصولاتتان راضی هستند اما به شما وفادار نیستند، شاید زمان تغییر رسیده باشد.

یادتان باشد مشتریان به کسب و کار هایی وفادار می مانند که برای آنها ارزش آفرینی کند. در ادامه سه راه موثر برای افزایش وفاداری مشتریان را به شما می گوییم:

خرید کردن را آسان کنید

بر اساس گزارشی که وب سایت gartner.com ارائه کرده است، 96 درصد از مشتریان با این موافقند که اگر پروسه ی خرید کردن پروسه ی پیچیده ای باشد و یا زیاد از حد طول بکشد به آن کسب و کار وفادار نخواهند ماند. به طور کلی هرچه شما خرید کردن و کار کردن با خودتان را برای مشتریان آسان تر کنید آنها به شما وفادار تر خواهند ماند.

تعامل و مشارکت با مشتریان را افزایش دهید

بسیاری از مشتریان تنها نمی خواهند که از کسب و کار شما راضی باشند. آنها  مایلند که کسب و کار شما را دوست داشته باشند. این امر شامل ارتباط برقرار کردن با کسب و کار شما، در ارتباط بودن با افراد اصلی کسب و کار، و حس عضوی از یک جامعه یا یک ماموریت بودن را می شود.

تعامل و مشارکت با مشتریان

بدین منظور شما باید ارتباط بیش تری با مشتریان داشته باشید، و این ارتباط نباید تنها به زمانی ختم شود که آنها می خواهند از شما چیزی بخرند. باید ارتباطات منفی خود با آنها را به حداقل رسانده و ارتباطات مثبت خود را به حداکثر برسانید.

از باشگاه مشتریان استفاده کنید

ارائه ی پاداش ها و جایزه ها به مشتریانی که برای شما ریفرال جذب کرده اند، و یا برای چندمین بار از شما خرید کرده اند یک راه عالی برای پاداش دادن به مشتریان است. گاهی اوقات تنها یک انگیزه ساده می تواند مشتری را وارد چرخه ی وفاداری کند.

یک محرک کوچک (مانند یک ایمیل، اعلان یا notification ساده) می تواند افراد را ترغیب کند تا قدم های هرچند کوچکی بردارند، وارد باشگاه مشتریان شما شوند و جایزه بگیرند.

این تنها یک مورد از مزیت هایی است که این باشگاه می تواند به شما ارائه کند. استفاده از این سرویس می تواند منافع بسیاری داشته باشد که در مقاله ی مزایای باشگاه مشتریان می توانید آنها را مشاهده کنید.

تبدیل مشتریان راضی به مشتریان وفادار نیازمند این است که شما تفکر و ذهن خود را، از یک ذهن واکنش گرا به یک ذهن فعال و کنش گرا تبدیل کنید.

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که پایین بودن سطح رضایت مشتریان قطعا باعث عدم وفاداری می شود، اما بالا بودن آن لزوما باعث افزایش وفاداری مشتری نمی شود.

برای به وجود آوردن رابطه ی طولانی مدت و عمیق با مشتریان، باید دلیل رفتار های آنها را درک کنید. پس از آن، باید تلاش کنید تا با محصول خود ارزش آفرینی کنید و تعامل با مشتریان را افزایش بدهید.

به طور کلی می توان گفت که به دست آوردن وفاداری مشتری به همین سادگی ها نیست. شما باید درک و شناخت کافی از آنها داشته باشید، و در نهایت بتوانید با استفاده از شناختی که به دست آورده اید آنها را به خود پایبند کنید.

تیم سنا ضمن آرزوی موفقیت برای شما عزیزان، امیدوار است از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. از اینکه زمان خود را در اختیار ما قرار دادید از شما متشکریم.

 

 

تلگرام

پیشنهاد میکنیم در تلگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

اینستاگرام

پیشنهاد میکنیم در اینستاگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

حرف آخر

حرف آخر! ما فقط به فکر فروش محصولمان به شما نیستیم!

ابتدا باهم در باره کسب و کارتان صحبت میکنیم، بعد بدنبال درک مشکل شما خواهیم بود. در این میان ممکنه از نرم افزار سنا به عنوان ابزار برای حل مشکل استفاده کنیم! ممکنه راه حل دیگه ای در اختیارتون بذاریم!

تمامی حقوق برای مجموعه سنا محفوظ می‌باشد ©