تفاوت زمانبندی و برنامه ریزی در مدیریت

تفاوت زمانبندی و برنامه ریزی در مدیریت

مهم نیست که در چه کاری کسب و کارتان را راه اندازی کرده اید. ممکن است شما به فروش لوازم  و مواد تمیز کننده و باز کردن لوله ها مشغول باشید، یا یک کمپانی بزرگ را مدیریت کنید که در آن دستگاه ها و گجت (gadget) مختلفی می سازید و به بازار ارائه می کنید؛ به هر حال در هر کسب و کاری به زمانبندی و برنامه ریزی در مدیریت خود نیاز خواهد داشت.

تفاوت اصلی میان  برنامه ریزی و زمانبندی نهایی یک کار در جایی مشخص می شود که زمان و هزینه صرف می شود. موضوع اصلی این مقاله همین است. در اینجا می خواهیم به این مسئله بپردازیم که در واقع دو کلمه ی برنامه ریزی (planning) و زمانبندی (Scheduling) چه تفاوتی با یکدیگر دارند.

برنامه ریزی چیست؟

به طور کلی برنامه ریزی به زمانی گفته می شود که یک شرکت برای به دست آوردن نتیجه یا هدفی که از قبل در نظر گرفته شده است طرح ریزی می کند. برای مثال در زمینه تولید، مدیریت فروش و عملیات ها باید هر دو در برنامه ریزی های آینده مدنظر قرار گرفته شوند. یا برای مثال یک سری از سفارشات بزرگ را میتوان در تمام بخش های یک شرکت، از فروش تا بخش مالی برنامه ریزی کرد.

در اصل برنامه ریزی شامل «چیستی» و «چگونگی» هر پروژه می باشد: یعنی آنچه که باید به دست بیاید و روشی که برای به دست آوردنش مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانبندی چیست؟

زمانبندی اساسا زمانی است که یک برنامه ریزی، زمان خاصی را برای اجرا و ارائه به خود اختصاص می دهد، و در آن زمان خاص این برنامه را می توان وارد عمل و اجرا کرد.

هنگام زمانبندی برای برنامه ریزی های انجام شده، شخص مسئول می بایست حتما احتمالات مختلفی که ممکن است باعث تغییر این زمانبندی شود را در نظر داشته باشد. این قسمت، در اصل زمانبندی، قسمت «چه زمانی» پروژه به همراه منابع لازم و مناسب برای به اتمام رساندن آن در زمان مناسب را شامل می شود.

نرم افزار های برنامه ریزی و زمانبندی

امروزه به لطف تکنولوژی و سیستم های مختلفی که در اختیار کسب و کار های قرار گرفته است، که نمونه ی بسیار بارز و پرکاربرد ترین آنها نرم افزار CRM است، بسیاری از امور شرکت ها و این کسب و کار ها به راحتی هرچه تمام تر انجام می شود.

نرم افزار برنامه ریزی

این نرم افزار ها به امور مربوط به برنامه ریزی و زمانبندی نیز ورود پیدا کرده اند. امروزه سیستم های مختلفی طراحی شده اند که به شما در فرآیند های مربوط به این دو بخش کمک کنند که از جمله آنها می توان به Microsoft Project یا Google Calender اشاره کرد.

به طور کلی وظیفه ی اصلی این نرم افزار ها این است که قالب های آماده ای که از قبل در آنها طراحی شده است را در اختیار شما قرار بدهند تا شما بتوانید به راحتی کار هایی که باید انجام شود را به همراه زمان مشخص انجام آنها وارد کنید.

با این حال، برنامه ریزی و زمانبندی را نمی توان همیشه با استفاده از یک نوع نرم افزار انجام داد، چرا که نحوه انجام برخی از برنامه ریزی ها و اجرای آنها با بقیه متفاوت است. از این رو نمی توان یک نوع راهکار را برای همه ی این برنامه ریزی ها استفاده کرد.

 به همین دلیل، بسیاری از شرکت ها از برنامه های دیگری مانند Excel استفاده می کنند تا با استفاده از این برنامه که بسیار گسترده تر است و قابلیت های شخصی سازی بیش تری دارند، بتوانند به راحتی امور مربوط به برنامه ریزی و زمانبندی را مدیریت کنند.

یکی از مشکلات اصلی که در زمانبندی و برنامه ریزی با استفاده از نرم افزار رایج است، این است که جزئیات یک پروژه می تواند حتی هنگامی که پروژه در دست اجراست تغییر پیداکند.

هنگامی که چنین شرایطی پیش می آید، نقطه قوت نرم افزار در این  خواهد بود که کاربرانی که از آن استفاده می کنند بتوانند حتی در وسط انجام پروژه نیز در آن تغییر ایجاد کنند، و این تغییر و نتایج آن در قسمت های بعدی آن برنامه ریزی نیز صورت بگیرد.

در نهایت امیدواریم این مقاله مورد پسند شما واقع شده باشد، و توانسته باشید از آن استفاده کنید. تیم آکادمی تخصصی سنا از شما دوستان و همراهان عزیز بابت مطالعه ی این مقاله متشکر است.

تلگرام

پیشنهاد میکنیم در تلگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

اینستاگرام

پیشنهاد میکنیم در اینستاگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

برای رشد کسب و کارتان به سنا نیاز دارید

همین الان دمو سنا رو رایگان سفارش بده

حرف آخر

سی ار ام سنا

سی ار ام سنا

تمامی حقوق برای مجموعه سنا محفوظ می‌باشد ©