باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتریان چیست؟

امروزه هر مشتری دارای ارزش بخصوصی است. همه ی ما می دانیم که کسب و کاری که بر پایه ی خدمات رسانی و یا فروش به مشتریان بنا شده است، نمی تواند بدون اینکه ارتباط مفیدی با مشتریان داشته باشد به موفقیت برسد. و در دنیای امروز، که دنیای کیفیت محوری و مشتری محوری است، مشتریان و مصرف کنندگان هدف اصلی تمامی بستر های کاری و اقتصادی می باشند.

شناسایی نیاز های مخفی کارکنان و مصرف کنندگان همیشه یکی از نیاز های اصلی به وجود آوردن وفاداری مشتری بوده است. معیار های خرید مشتریان هوشمند امروز دیگر تنها مارک کالا، کشور سازنده، قیمت و کیفیت آن نیست، بلکه امروز نوع رابطه ای که کسب و کار ها با مشتریان بر قرار می کنند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشتریان امروز بیشتر به کسب و کار هایی جذب می شوند که اهمیت این ارتباط را درک می کنند، و همچنین برنامه ای برای ایجاد یک رابطه ی طولانی مدت با آنها دارند. این امر نشان دهنده ی میزان اهمیتی است که یک کسب و کار به مصرف کنندگان خود می دهد که می تواند تاثیرات مثبت بسیاری بر روی آنها داشته باشد.

به همین دلیل برنده ی نهایی رقابت های کاری دنیای امروز کسب و کار هایی هستند که از برنامه های جذب و افزایش وفاداری مشتری استفاده می کنند. بسیاری از کسب و کار های موفق امروز در دنیا هزینه های سنگینی را برای ساخت یک رابطه ی موفقیت آمیز و دوستانه با مشتریان خود پرداخت می کنند و بودجه های کلانی را برای این امر اختصاص می دهند.

روش های افزایش وفاداری مشتریان

بازاریابی CRM نوعی بازاریابی است که شامل فرایند ها و ارتباطات بسیاری است که یا توسط کسب و کار ها و مشتریان، و یا توسط مشتریان با مشتریان دیگر انجام می گیرد. این سیستم های کاری می توانند با به وجود آوردن اطلاعات مفید در رابطه با مشتریان، به شما این امکان را بدهند تا ارتباط بهتری با مشتریان خود برقرار کنید.

روش دیگری که برای افزایش وفاداری مشتریان وجود دارد، استفاده از مناسبت های خاص نظیر تاریخ تولد، عید ها و مناسبت ها می باشد. تبریک گفتن این مناسبت ها از طریق یک پیامک، ایمیل یا حتی تماس تلفنی می تواند باعث افزایش رضایت و وفاداری آنها به شما شود.

افزایش وفاداری در باشگاه مشتریان

یکی دیگر از راه های نگه داشتن و حفظ مشتریان، استفاده از یک باشگاه مشتریان است. مطالعات زیادی برای شناسایی مزایای استفاده از وفاداری مشتریان در یک کسب و کار صورت گرفته است که بیش تر آنها در خصوص مزایای اقتصادی حفظ کاربران و مصرف کنندگان بوده است.

این مزایا شامل حذف هزینه ی اولیه برای معرفی و جذب مشتریان جدید، افزایش تعداد خرید ها و سفارشات، برقراری ارتباطات مفید تر و سازنده تر، افزایش ارزش خرید و سفارشات و همچنین درک بهتر شرکت ها از مشتریان و برعکس می باشد.

توضیحات مربوط به باشگاه مشتریان

کلمه ی باشگاه کاربران یا مشتریان کلمه ای است که توضیحات بسیاری برای آن ارائه شده است. در اینجا به برخی از این توضیحات که بر چیستی و ماهیت این کلمه دلالت دارند می پردازیم:

  • باشگاه مشتریان به منظور به وجود آوردن، و یا افزایش میزان وفاداری مشتریان، توسط یک کسب و کار یا یک شرکت به وجود می آید.

  • این باشگاه اساسا اجتماعی است از مشتریانی که توسط یک شرکت به دست آورده و سازمان دهی شده اند.
  • گاهی اوقات سازمان ها فعالیت های بازاریابی ای را به راه می اندازند تا میزان وفاداری کاربران خود، و یا ارتباط مشتریان خود را بهبود ببخشند.

به طور کلی ماهیت باشگاه مشتریانی که با تکنولوژی های امروزه در دنیا ترکیب شده اند، به مشتریان این امکان را می دهند تا نیاز ها و انتظارات خود را با استفاده از روش های بازاریابی برطرف نمایند. از جمله تکنولوژی های مرتبط به این باشگاه ها می توان نرم افزار ها و سیستم های CRM و حتی نرم افزار های فروش را نام برد که مدیریت این باشگاه امروزه امکان پذیر است.

با توجه به توضیحاتی که در بالا درباره ی باشگاه مشتریان ارائه شده است، این باشگاه اساسا یک اجتماع است که با افراد، مشتریان و یا سازمان ها ارتباط برقرار می کند، و توسط شرکت ها ساخته و توسط مدیریت شرکت بررسی و بر روی آن نظارت می شود تا یک ارتباط با قاعده و منظم را میان اعضای آن به وجود بیاورد. 

متوضیحات باشگاه مشتریان

اهداف استفاده از باشگاه مشتریان

هدف اصلی که پشت استفاده از این باشگاه، این است که مشتریان و کاربران یک مجموعه را به کاربران و مشتریانی دائمی و وفادار تبدیل کند. بدین ترتیب، این امر باعث می شود تا برند ها و سازمان های دیگری که در همین مجموعه فعالیت می کنند، نتوانند به راحتی این مشتریان را به دست بیاورند و علایق و سلایق آنها را تحت تاثیر خود قرار بدهند.

به زبان ساده

اگر به زبان ساده بخواهیم به باشگاه مشتریان بپردازیم ، می توان گفت که این مجموعه کارش این است که رفتار های مشتریان را تجزیه و تحلیل کند، و رفتار های مورد نیاز و انتظارات آنها را رتبه بندی و بررسی نماید، و در صورتی که یک مشتری کار مورد پسند این سازمان را انجام دهد، مورد تشویق و تقدیر سازمان قرار می گیرد. هدف از برقراری این مکانیسم این است که فرد را ترغیب کند تا رفتار خود را مجددا برای به دست آوردن تشویق انجام دهد، و بدین ترتیب نوعی وفاداری به شرکت برای او به وجود بیاید.

باشگاه مشتریان یک زیر ساخت مناسب برای بهبود رابطه ای است که میان یک شرکت و مشترک یا مشتری آن برقرار است. این افزایش ارتباط عملا باعث می شود که مشتری با شرکتی که به آن وفادار است ارتباط برقرار کند، نظرات خود را با آن به اشتراک بگذارد، و این ارتباطات باعث می شود که مشتری احساس با ارزش بودن در نزد شرکت را داشته باشد که همین مسئله به خودی خود باعث افزایش وفاداری و وابستگی او شود.

یکی از اهداف اصلی این باشگاه ها یا مجموعه ها این است که دانش سازمانی یک شرکت نسبت به مشتریان خود را افزایش دهد. به محض ثبت نام کردن آنها در باشگاه کاربران، اطلاعات و جزئیات زیادی درباره آنها نصیب کسب و کار ها می شود، و دانش آنها نسبت به مصرف کنندگان به محض شروع برقراری ارتباط با آنها تحت تاثیر قرار می گیرد.  

اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی بر باشگاه مشتریان داشته باشیم، می توان گفت که هدف اصلی آن افزایش اعتماد، شناخت و وفاداری کاربران و مصرف کنندگان یک شرکت نسبت به سازمان ها و شرکت هایی است که این باشگاه ها را برای مشتریان خود راه اندازی می کنند.

در آخر از شما دوستان گرانقدر بابت مطالعه ی این مقاله تا انتها متشکریم و امیدواریم این مقاله مورد پسند شما بوده باشد.

تلگرام

پیشنهاد میکنیم در تلگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

اینستاگرام

پیشنهاد میکنیم در اینستاگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

برای رشد کسب و کارتان به سنا نیاز دارید

همین الان دمو سنا رو رایگان سفارش بده

حرف آخر

سی ار ام سنا

سی ار ام سنا

تمامی حقوق برای مجموعه سنا محفوظ می‌باشد ©