انواع هدف در مدیریت کسب و کار های کوچک

انواع هدف در مدیریت کسب و کار های کوچک

امروزه کسب و کار های کوچک بسیاری توسط کارآفرینان خوش ذوق راه اندازی می شوند، و برخی از آنها در این زمینه دارای مشکلاتی هستند که برای برطرف کردن آن سخت تلاش می کنند.

مدیریت کسب و کار های کوچک

درست است که راه اندازی یک کسب و کار همیشه با مشکلات و سختی های زیادی همراه است، اما نتیجه ای که کارآفرینان از آن به دست می آورند این سختی ها را جبران می کند. هنگامی که شما به یک کارآفرین تبدیل می شوید، آزادی ها و انعطاف پذیری بسیاری در کار خود به دست می آورید که لذت واقعی کارآفرین بودن، در مقابل کار کردن به عنوان یک کارمند را به شما می شناساند؛ و با داشتن یک ذهنیت درست و درک مناسب از سختی هایی که قرار است با آنها رو به رو شوید، می توانید یک برنامه ریزی دقیق برای مواجهه با سختی های کار طراحی کنید.

با توجه به این مسئله، یکی از بزرگترین چالش هایی که تقریبا تمام کسب و کار های کوچک با آن رو به رو هستند این است که به دست آوردن یک سود خوب، و حتی گاها جلوگیری از ضرر های احتمالی برای آنها بسیار دشوار است. با این حال، این امر که شما چقدر سریع بتوانید به سود برسید به فاکتور های زیادی بستگی دارد که یکی از آنها نوع کسب و کار شماست. پس اگر بیشتر از 2 یا 3 سال است که کسب و کار خود را راه اندازی کرده و به سود مناسبی نرسیده اید، این مقاله برای شما نوشته شده است. پس بیایید سریع تر شروع کنیم!

اهداف رشد در یک کسب و کار

مطالعات زیادی نشان می دهند که تعیین کردن اهداف مناسب رابطه ی نزدیک و مهمی با عملکرد موفق کسب و کار شما دارد. اساسا کسب و کار هایی که اهداف خود را دقیق انتخاب می کنند معمولا به موفقیت های مالی بیشتری دست پیدا می کنند. اهداف به صاحبان کسب و کار ها این امکان را می دهد تا خود و کارکنان خود را ارزیابی کنند، منابع را به بهترین شکل اختصاص بدهند، و راه ها و جهت های مختلف را به مدیران ارائه می دهند.

برای افزایش احتمال موفقیت و پیشروی در کار، پیشنهاد ما این است که هر یک از اهداف خود را به صورت دقیق تعریف کرده و چگونگی رسیدن به آنها را مشخص کنید. فراموش نکنید که اهداف شما باید واقع گرایانه باشد، همچنین آنها را بر اساس زمان بندی های دقیقی تعریف کنید.

برای برنامه ریز و تعیین بهتر اهداف، پیشنهاد می کنیم اهداف را به سه دسته ی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کنید.

  • اهداف کوتاه مدت (short term goals) مربوط به جریان یا گردش مالی و فروش است؛
  • اهداف میان مدت (mid term goals) شامل استخدام افراد به بهترین شکل است؛
  • و اهداف بلند مدت(long term goals) معمولا به ثروت و وضعیت مالی صاحب کسب و کار مربوط می باشد.

در ادامه به هر یک از این اهداف می پردازیم.

اهداف در مدیریت کسب و کار های کوچک

اهداف کوتاه مدت: جریان مالی و فروش

اهداف کوتاه مدت برای یک کسب و کار کوچک و تازه تاسیس می تواند شامل اهدافی باشد که صاحب آن انتظار دارد در یک یا دو ماه به آنها دست پیدا کند. در برخی موارد این امر می تواند شامل کار های روزانه ای که قرار است در طول هفته انجام شود، نظیر تعمیر یک دستگاه یا وسیله ی مهم مربوط به کار باشد.

همانطور که می توانید حدس بزنید، این اهداف شامل کار های خاصی هستند که تعریف آنها ساده است، و درک اینکه به هدف رسیده اید یا خیر نیز راحت است. یکی دیگر از اهداف کوتاه مدت برای کسب و کار های کوچک می تواند شامل افزایش و بهبود عملکرد سیستم فروش، و یا سیستم ایمیل هفتگی شما باشد.

اهداف میان مدت: استخدام و بکار گیری افراد

اهداف میان مدت برای یک کسب و کار نوپا معمولا شامل اهدافی هستند که شما قصد دارید در شش ماه تا یک سال کاری خود به دست بیاورید. این اهداف معمولا مربوط به امور مالی و میزان درآمد کسب و کار شماست. این اهداف همچنین می توانند شامل مسائل دیگر نظیر استخدام افراد، و یا آموزش کارکنان باشند. دیگر اهدافی که می توان آنها را در دسته اهداف میان مدت قرار داد شامل کاهش هزینه ها و یا بهبود کیفیت تجهیزات شما باشد.

اهداف میان مدت مدیریت کسب و کار کوچک

برنامه ریزی میان مدت معمولا شامل استفاده از راه حل های ماندگار برای مشکلات کوتاه مدت است. برای مثال فرض کنید که یک برنامه ی منظم آموزش کارکنان در دوره ی میان مدت توانسته است مشکل آموزش را که در دوران کوتاه مدت داشتید را برطرف نماید.

اهداف بلند مدت: ثروت صاحب کسب و کار

 دوره زمانی برای اهداف بلند مدت کسب و کار های کوچک معمولا دو تا سه سال است، که این مدت بسته به میزان رشد شما دارد. نتیجه ای که از این اهداف انتظار می رود این است که شما بتوانید از کسب و کار خود به سود رسیده، و یا حداقل با استفاده از آن ضرر نکنید. اگر شما می خواهید که به یک کسب و کار پایدار که به شما سود رسانی می کند دست پیدا کنید، بهتر است هرچه سریع تر روشی را به کار بگیرید که با استفاده از آن میزان ضرر شما به صفر برسد. پس از آن، زمان این می رسد که تمرکز و تمامی اهداف خود را بر روی سود دهی کسب و کارتان قرار دهید.

این کار نه تنها به شما اطمینان می دهد که کسب و کارتان به عملکرد خود ادامه می دهد، بلکه به عنوان صاحب آن، شما می توانید پس از گذشت مدتی از محصول کار خود بهره مند شوید. به بیان دیگر می توانید از آزادی و انعطاف پذیری اینکه رئیس خودتان هستید لذت ببرید. در این مرحله همچنین ممکن است بتوانید بخشی از سرمایه و سود به دست آمده را پس انداز کنید.

اهداف بلند مدت در کسب و کار های کوچک

آنچه خواندید خلاصه ای بود از انواع اهدافی که یک مدیر کسب و کار نوپا و تازه تاسیس باید از آنها برای رسیدن به موفقیت در کار خود استفاده کند. در آینده با ما در انواع مختلف مدیریت، نظیر مدیریت مالی و مدیریت منابع انسانی همراه باشید. از اینکه با ما تا انتهای این مقاله همراه بوده اید از شما عزیزان متشکریم. تا مقاله ای دیگر خدا نگهدار.

تلگرام

پیشنهاد میکنیم در تلگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

اینستاگرام

پیشنهاد میکنیم در اینستاگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

برای رشد کسب و کارتان به سنا نیاز دارید

همین الان دمو سنا رو رایگان سفارش بده

حرف آخر

سی ار ام سنا

سی ار ام سنا

تمامی حقوق برای مجموعه سنا محفوظ می‌باشد ©