مزایا و معایب تکنولوژی برای کسب و کار ها

مزایا و معایب تکنولوژی برای کسب و کار ها

هیچ شکی وجود ندارد که تکنولوژی توانسته است تمامی بخش های زندگی، از غذا خوردن تا مسافرت رفتن ما را تحت تاثیر قرار دهد. کسب و کار ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و نحوه ی عملکرد و مدیریت آنها تا حد زیادی وابسته و تحت تاثیر تکنولوژی قرار گرفته اند.

امروزه کسب و کار ها در بخش های مختلفی مانند بخش فروش و پشتیبانی از مزایای بسیاری که سخت افزار ها و نرم افزار ها در اختیارشان میگذارد استفاده می کنند، که همه ی آنها توسط تکنولوژی ارائه می شود.

اما این مسئله هم مطرح است که تکنولوژی نیز مانند هر چیز دیگری دارای مزایا و معایبی است، و شما باید پیش از اینکه از تکنولوژی استفاده کنید این مزایا و معایب را مدنظر قرار دهید.

مزایای تکنولوژی برای کسب و کار ها

تکنولوژی نیز مانند هر چیز دیگری دارای مزایا و معایبی است، و شما باید پیش از اینکه از تکنولوژی استفاده کنید این مزایا و معایب را مدنظر قرار دهید. برخی از مزایا و معایبی که تکنولوژی برای ما به وجود آورده است شامل موارد زیر می باشند:

ساده سازی کار ها و اتوماسیون

یکی از این مزیت ها این است که تکنولوژی به کسب و کار ها کمک کرده است تا روند کار های خود نظیر روند فروش را آسان تر کنند. این امر به آنها اجازه می دهد تا سریع تر عمل کنند و هزینه های کمتری داشته باشند.

یکی از نمونه های ساده سازی امور کاری، نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان یا CRM است. یکی از ویژگی های این سیستم این است که به افراد تیم فروش کمک می کند تا از ریز جزئیات ارتباط با مشتریان با خبر باشند.

 این نرم افزار ها می توانند مکاتبات آینده با مشتریان را اتوماتیک سازی کنند و هنگامی که یک مراجع به یک مشتری تبدیل می شود به شما اطلاع بدهند. هنگامی که مشتریان بالقوه، به مشتریان دست به نقد تبدیل می شوند، نرم افزار به بخش رضایت مشتری اطلاع می دهد، و این بخش می تواند از روند سفارش تا تحویل مشتری را پیگیری کند. این کار می تواند تا حد زیادی در وقت همه صرفه جویی کند.  

کمک به نیروی کار

یکی دیگر از خوبی های تکنولوژی برای کسب و کار ها امکان کار کردن از راه دور است. اینترنت بی سیم و فضای ابری به کارکنان ریموت و دور کار این امکان را داده اند تا به برنامه ها، منابع و اطلاعات شرکت ها از هر جایی دسترسی داشته باشند و وظایف خود را از راه دور انجام بدهند.

بسیاری از کارکنان سازمان ها و شرکت ها امروزه با استفاده از تلفن های هوشمند و دانلود چند برنامه کار های خود را انجام می دهند، که این روند کاری می تواند از اطلاعات کسب و کار ها محافظت کند و همچنین بسیاری از اموری کاری را ساده تر کند.

کمک به نیروی کار با تکنولوژی

تکنولوژی همچنین به افراد غیر دورکار یا کارمندان فیزیکی نیز کمک می کند. این افراد می توانند با استفاده از اینترنت به اطلاعات مختلف دسترسی داشته باشند، با استفاده از ایمیل فایل های بزرگ ارسال کنند و همچنین بجای امضای واقعی برای اسناد و فایل های مهم از امضای اینترنتی (e-signature) استفاده کنند.

ارتباطات بهتر

در زمان های قدیم ارتباط با افراد مختلفی که در جاهای مختلفی بودند کار بسیار دشواری بود.

یه لحظه بهش فکر کنید! به زمانی برگردید که برای صحبت کردن با فردی که در شهر دیگری بود باید از پرنده ها، و پس از آن از نامه ها استفاده میشد که ممکن بود روز ها یا هفته ها طول بکشد. اما امروزه تکنولوژی به ما اجازه می دهد تا در جای خود بنشینیم و با استفاده از تکنولوژی با شخص دیگری که در یک جای دنیا زندگی می کند صحبت کنیم.

معایب استفاده از تکنولوژی

همانطور که گفتیم، تکنولوژی بی نقص نیست و علاوه بر مزایا، معایبی هم دارد که برخی از آنها شامل این موارد اند:

وابستگی شدید

هر روزی که می گذرد وابستگی ما بدون اینکه بدانیم  به تکنولوژی بیش تر و بیش تر می شود. یکی از نمونه های آن استفاده از تاکسی برای جا به جایی یا استفاده از مسیریاب ها برای پیدا کردن مسیر است. بسیاری از افراد امروزه خود را درگیر حفظ کردن آدرس مکان های مختلف نمی کنند، چون به راحتی می توانند با سرویس هایی مثل Waze یا گوگل مپ به مکان خود برسند.

راستی چند وقته شماره ی کسی رو حفظ نکردید و فقط اونو توی گوشیتون ذخیره کردید...؟

هزینه ی بالا

اگرچه تکنولوژی عضوی از زندگی ما شده است، اما استفاده از آن برای برخی از کسب و کار ها امکان پذیر نیست. بسیاری از تکنولوژی هایی که امروزه توسط سازمان ها استفاده می شوند نظیر سخت افزار ها و نرم افزار هایی مانند نرم افزار فروش از قیمت بالایی برخوردار هستند. بنا بر این یکی از بزرگ ترین معایب تکنولوژی این است که تنها افرادی می توانند از آن استفاده کنند که می توانند آن را بخرند.

کاهش اشتغال زایی

از آنجایی که تکنولوژی هایی نظیر نرم افزار ها یا تکنولوژی های سنگین مانند ماشین آلات می توانند چندین کار را به صورت همزمان انجام بدهند، بسیاری از افراد معتقدند که استفاده از آنها می تواند باعث کاهش استفاده از کارمندان و کارگران در یک مجموعه شود. آنها به این معتقدند که به زودی تکنولوژی و ربات ها می توانند جای انسان ها را بگیرند.

استفاده ی دشوار

بسیاری از کسب و کار ها از افرادی استفاده می کنند که ممکن است از سن بالایی برخوردار باشند، و یا صرفا میانه خوبی با استفاده از تکنولوژی و نرم افزار ها کاری نداشته باشند. برای این افراد که ممکن است سالیان سال با روش های سنتی کار های خود را پیش برده باشند، استفاده از نرم افزار، به خصوص نرم افزار های پیشرفته می تواند کار دشواری باشد، ضمن اینکه عدم یادگیری استفاده ی درست از آنها می تواند باعث به وجود آمدن ضرر های مختلف، برای مثال در بخش حسابداری یا انبارداری شود.  

تصمیم با شماست

هدف ما از این مقاله این نیست که بگوییم استفاده از تکنولوژی در کسب و کار ها خوب است یا بد. به هر حال، این شما هستید که تصمیم نهایی را می گیرید چون در آخر شما قصد استفاده از آنها را دارید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با تحقیق و جستجو درباره تکنولوژی های مختلف، از مزایا و معایب آنها نیز مطلع شوید، و پس از مقایسه  و در نظر گرفتن شرایط کاری خود، تصمیم بگیرید که استفاده از آن برای شما مفید است یا خیر.

در نهایت سنا برای شما بهترین آرزو ها را دارد و ضمن تشکر از اینکه زمان خود را با سپری کردید، امیدوار است از این مقاله لذت برده و از آن استفاده کرده باشید.

استفاده از تکنولوژی در کسب و کار

تلگرام

پیشنهاد میکنیم در تلگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

اینستاگرام

پیشنهاد میکنیم در اینستاگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

برای رشد کسب و کارتان به سنا نیاز دارید

همین الان دمو سنا رو رایگان سفارش بده

حرف آخر

سی ار ام سنا

سی ار ام سنا

تمامی حقوق برای مجموعه سنا محفوظ می‌باشد ©