نکاتی برای مدیریت کسب و کار اینترنتی

نکاتی برای مدیریت کسب و کار اینترنتی

امروزه در قرنی زندگی می کنیم که پدیده ای به نام اینترنت تمامی جنبه های زندگی ما را تغییر داده است، و زندگی کاری و بیزینسی ما نیز از این امر مستثنی نمی باشد. در قرن بیست و یکم، خریدن یک دفتر، خرید لوازم کاری نظیر میز و صندلی و استخدام کارکنان و فروشندگان جای خود را به کسب و کار های اینترنتی داده اند.

افرادی که کسب و کار های فیزیک خود را رها می کنند تا یک کسب و کار اینترنتی راه بیندازند معمولا افراد با اراده ای هستند، اما ممکن است تمامی نکات لازم برای راه اندازی یک کسب و کار آنلاین موفق را ندانند. البته که داشتن اهداف و آرزو های بزرگ و بلند مدت مهم است، اما بسیاری از کار آفرینان و مدیران کسب  و کار های نوپایی که در زمینه های مختلف فعالیت می کنند، آنچه که برای به موفقیت رساندن یک کسب و کار لازم است را یا درک نمی کنند و یا از آن آگاهی ندارند.

درست است که به دست آوردن سرمایه ی 800 میلیون تومانی در طول 5 سال کار کردن در یک کسب و کار اینترنتی هدفی ستودنی است، اما آیا شما می دانید برای رسیدن به این امر چه لازمه ها و پیش نیاز هایی وجود دارد؟

در این مقاله ما قصد داریم تا نکات مهمی برای راه اندازی و مدیریت یک کسب و کار آنلاین را با شما در میان بگذاریم.

فضای اینترنتی خود را سازماندهی کنید

سازماندهی کردن فضای اینترنتی یک کسب و کار اینترنتی بسیار فراتر از سازماندهی یک کسب و کار فیزیکی است. این امر شامل تمامی جزئیات اینترنتی، نظیر وبسایت، فضای مجازی شما، پیام رسان ها، اطلاعات کاربران و حساب host وبسایت شماست و سازماندهی کردن اینها بسیار حائز اهمیت است.

فضای اینترنتی کسب و کار اینترنتی

تمامی این فضاها باید متناسب با برند شما بهینه سازی شوند. به عنوان مثال، کلمات کلیدی (یا keyword) های صفحات وب سایت شما و همچنین فضای مجازی که در آن فعالیت می کنید باید یکی و دقیقا متناسب با یکدیگر باشند و در یک برنامه و نقشه ی بازاریابی یکپارچه و منظم قرار بگیرند. همچنین این کلمات باید با توجه به آخرین تغییراتی که شما در کسب و کار خود به وجود می آورید به روز رسانی شوند.

امنیت اطلاعات مشتریان

یکی از مسائل مهمی که برای مدیران و صاحبان کسب و کار ها وجود دارد، این است که آنها باید امنیت اطلاعات خود و مشتریان را به خوبی ایمن سازی کنند. این امر نه تنها یک امر مهم برای حفظ کسب و کار شماست، بلکه شما از نظر قانونی نیز وظیفه دارید تا اطلاعاتی که از مشتریان آنلاین خود به دست میاورید را حفظ کنید. شما می توانید اطلاعات خود را در دستگاه های مختلف ذخیره کرده و چندین بک آپ امنیتی از آنها تهیه نمایید.

امنیت کسب و کار اینترنتی

سیستم هایی که این اطلاعات در آنها ذخیره می شود می بایست به روز نگه داشته شود، امور امنیتی و کنترل آنها مرتبا چک شود، و تنها عده ی محدودی از افراد یا کارکنان شما بتوانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. همچنین از بین بردن اطلاعات به صورت ایمن نیز یکی دیگر از نیاز ها و امور اساسی سیستم های مورد نیاز برای کسب و کار های اینترنتی است. شما برای این امر می توانید از سیستم های مختلفی استفاده کنید تا در صورت نیاز، اطلاعات مختلف نظیر اطلاعات کارت های اعتباری که دیگر نیازی به آنها نیست را پاک سازی کنید. 

از رقابت های کاری خبر دارید؟

هر کسب و کار اینترنتی خوب و موفقی باید بازار رقابتی خود را بشناسد. شما باید بدانید که با چه کسب و کار هایی درحال رقابت هستید و اطلاعات خوب و مفیدی از آنها داشته باشید تا آنها را به خوبی بشناسید. این امر به شما کمک می کند تا بفهمید که چرا مشتریان، شما را به رقبا، و یا آنها را به شما ترجیح می دهند. شناختن رقبا اگر چه در کسب و کار های فیزیکی اهمیت ویژه ای دارند، اما باید بدانید که شناختن این رقابت در هیچ جایی مهم تر از فضای اینترنتی کسب و کار نیست.

رقابت در کسب و کار اینترنتی

یکی دیگر از کار های مهمی که در این زمینه باید صورت بگیرد شناختن راه ها و کانال های ارتبای مجازی که رقبای شما از آنها استفاده می کنند است. همچنین بسیار مهم است که کلمات کلیدی ای که رقبای شما از آنها استفاده می کنند را با استفاده از ابزار مختلفی که کمپانی گوگل در اختیار شما قرار می دهد بررسی نمایید.

اتصال اینترنت با کیفیت

یکی از اصلی ترین لازمه های یک کسب و کار اینترنتی موفق، داشتن یک اتصال اینترنت خوب و با کیفیت است. به طور کلی اینترنت اصلی ترین ابزاری است که شما در اختیار دارید، و حکم یک پل ارتباطی میان شما و مشتریان شما می باشد؛ لذا هرچه اینترنت شما از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، پل ارتباطی شما محکم تر خواهد بود.

اتصال به اینترنت در کسب و کار اینترنتی

بدون استفاده از یک اینترنت سریع، ممکن است نتوانید به خوبی به سفارشات و سوالاتی که مشتریان شما دارند پاسخ دهید. همین امر در بلند مدت می تواند باعث ضعیف شدن پایه های کسب و کار شما شود.

کناره گیری

گاهی اوقات ایده های کاری ما ممکن است با شکست مواجه شود، و شاید بزرگترین چالشی که برای یک کسب و کار و یک کار آفرین وجود دارد این باشد که بداند چه زمانی وقت کناره گیری از ایده ای است که شکست خورده است. همانطور که می دانیم جلوی ضرر را هر زمان که بگیریم منفعت است. بنا بر این در صورتی که مطمئن شدید که ایده ی کاری شما با شکست رو به رو شده است، لازم است که ایده ی خود را تغییر دهید.

کناره گیری کسب و کار اینترنتی

محافظت از اعتبار برند

به طور کلی اعتبار پایه و اساس یک کسب و کار اینترنتی می باشد و اعتبار می تواند کلیت کسب و کار آنلاین شما را زیر و رو کند؛ لذا بسیار اهمیت دارد که از اعتبار برند خود محافظت کنید چرا که کوچک ترین اشتباه می تواند باعث لکه دار شدن نام برند شما شده و باعث به وجود آمدن صدمه های جبران ناپذیری به آن شود.

برند کسب و کار اینترنتی

کلید اینکار نیز داشتن کنترل و نظارت است. برنامه های مختلفی برای این منظور طراحی شده است که از جمله آنها می توان به Google Alerts اشاره کرد. با استفاده از این برنامه شما می توانید هر زمانی که نام برند شما مطرح می شود مطلع شده و بررسی های لازم را انجام دهید.

کسب و کار های اینترنتی امروزه به خصوص در شرایطی مانند کرونا توانسته اند موفقیت های زیادی را به دست بیاورند، و دانستن و رعایت این نکات می تواند برای موفقیت شما بسیار حیاتی باشد.

تیم  آکادمی تخصصی سنا از شما دوستان عزیز بابت اینکه این مقاله را تا انتها مطالعه کرده اید بسیار متشکر است.

تلگرام

پیشنهاد میکنیم در تلگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

اینستاگرام

پیشنهاد میکنیم در اینستاگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

برای رشد کسب و کارتان به سنا نیاز دارید

همین الان دمو سنا رو رایگان سفارش بده

حرف آخر

سی ار ام سنا

سی ار ام سنا

تمامی حقوق برای مجموعه سنا محفوظ می‌باشد ©