4 روش خلاقانه برای تشویق کارمندان (قسمت دوم)

4 روش خلاقانه برای تشویق کارمندان (قسمت دوم)

مقاله ی قبلی که در خصوص تشویق تیم ها و کارکنان بخش فروش منتشر کردیم با استقبال خوبی از جانب شما دوستان مواجه شد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا قسمت دوم این مقاله که شامل راه های خلاقانه ای برای تشویق تیم های مختلف، مانند تیم فروش می شود را نیز در اختیار شما همراهان گرامی قرار بدهیم.

کارکنان یک کسب و کار اصلی ترین دارایی های آن هستند و بدون آنها عملا شرکت ها و سازمان ها فلج می شوند و از بین می روند! کار مداوم و تکراری و داشتن دو روز تعطیل  در هفته و برگشتن به کار می تواند پس از مدتی باعث خسته شدن کلافه شدن کارکنان، دلسرد شدن از کار و حتی ترک کار آنها شود.

به همین دلیل است که امروزه بزرگ ترین غول های کسب و کار مانند شرکت گوگل و اپل امکانات مختلفی را برای کارکنان خود ایجاد می کنند و تا حد ممکن امکانات تفریحی در اختیار کارکنان خود می گذارند، و مشاهده می کنیم که به خوبی توانسته اند بازار های جهانی را در دست بگیرند.

شاید ما و خیلی از کسب و کار هایی که در اطرافمان هستند نتوانیم امکاناتی که گوگل برای  کارکنان خود فراهم می کند، مثل زمین تنیس، اتاق خواب و اتاق بازی را برای کارمندان خود فراهم نکنیم، اما راهکار های ساده و خلاقانه ای وجود دارد که با استفاده از آنها می توانیم انگیزه ی کار کردن در آنها را کمی افزایش بدهیم.

برخی از راه هایی که می توانید با استفاده از آنها کارمندان خود را تشویق کنید شامل موارد زیر می باشند:

به کارکنان حق انتخاب بدهید

چطور است به کارمندان این حق را بدهید که جایزه شان را خودشان انتخاب کنند؟

از همه ی افراد بخواهید روی یک تکه کاغذ جایزه و پاداشی که مایل به دریافت آن هستند را بنویسند، و سپس این کاغذ ها را در یک جعبه قرار بدهید. هر زمان که قصد دارید یکی از افراد تیم را تشویق کنید از او بخواهید که یکی از این برگه ها به صورت تصادفی انتخاب کند.

به کارکنان حق انتخاب بدهید

همچنین می توانید پس از دریافت کاغذ ها، در زمان تشویق هدیه ای را به آنها بدهید که خودشان خواسته اند. اینکار قطعا می تواند باعث افزایش انگیزه و دلگرمی کارکنان شما شود.

جعبه قدردانی

دیگر راهکار جالب و خلاقانه ای که با استفاده از آن می توان باعث دلگرمی کارمندان شد، این است که از همه اعضای تیم بخواهید بر روی یک تکه کاغذ، یک نکته ی مثبت و جذاب درباره کارمند برتر آن ماه بنویسند.

سپس این کاغذ  ها یا کارت ها را جمع آوری کنید و آنها را در یک جعبه ی زیبا قرار بدهید و به شخصی که می خواهید تشویقش کنید بدهید و مطمئن باشید که اینکار می تواند باعث لبخند کارمندتان شود.

حتی می توانید اینکار را هر ماه با کارمندان مختلف انجام بدهید. این روش نه تنها یکی از کم خرج ترین راه های تشویق کارمندان است، بلکه ارزش بالایی نیز برای کارمندی که مورد تشویق قرار می گیرد نیز خواهد داشت.

تشویق های خانوادگی

افراد تیم هایی مثل تیم فروش معمولا ساعات زیادی را در محل کار به سر می برند، که به این ترتیب زمان کمتری برای خانواده ی خود خواهند داشت. کارکنان را خانوادگی تشویق کنید!  یکی از کار هایی که می توانید انجام دهید این است یک شب شام در یک رستوران و یک فیلم خوب در سینما را برای کارمند جوان خود و همسرش تدارک ببینید.

پاداش های خانوادگی به کارمندان

و یا به خانواده هایی که دارای فرزند هستند، بلیط مکان یک تفریحی مثل شهر بازی یا باغ وحش، و یا مکان های دیگری که می دانید برای یک خانواده مناسب است را به عنوان تشویق هدیه بدهید.

البته این روش نیازمند داشتن کمی اطلاعات درباره زندگی شخصی افراد است، ولی قطعا باعث خوشحالی آنها می شود.

یک یادداشت تشکر بدهید

این کار ساده می تواند ارزش زیادی برای کارمندی که سخت تلاش کرده تا به هدفی برسد داشته باشد. یک متن تشکر دست نویس برای او نوشته و قبل از اینکه به سر کار بیاید بر روی میزش قرار بدهید.

این یادداشت را به همراه یک هدیه کوچک مثل یک خودکار زیبا یا هرچه که فکر می کنید به درد آن کارمند می خورد به او بدهید. درست است که این هدیه ی کوچکی است، اما ارزش معنوی آن بالاست و به فرد مورد نظر یادآوری می کند که او صرفا یک ماشین پول سازی و یک «کارمند» نیست!

راهکار اشانتیون: آنها را ناهار دعوت کنید

ممنون که این مقاله رو تا انتها مطالعه کردید. به پاس قدردانی از وقت شما، تصمیم گرفتیم یک نکته ی دیگر هم در انتهای متن به شما پیشنهاد کنیم که می تواند معجزه کند. یکی از راه های عالی که می تواند انگیزه تیم کسب و کار شما را افزایش بدهد دعوت آنها به یک ناهار یا شام است.

کارمندان خود را به یک رستوران ببرید، به آنها بگویید که چقدر از تلاش های سخت آنها متشکرید و بگذارید هرچه که میخواهند را از منو سفارش بدهند. در این حین سعی کنید درباره مسائلی غیر از کار صحبت کنید و شجاعانه کمی از آن روی غیر رئیسی خودتان را به آنها نشان بدهید!

استفاده از یک راه خلاقانه و جذاب برای تشویق موفقیت های تیم می تواند اثرات فوق العاده ای بر روی کارایی و عملکرد تیم شما داشته باشید. کارمندانی که احساس کنند قدرشان دانسته می شود بهتر کار می کنند که این امر می تواند میزان عملکرد آنها را افزایش دهد، و این یعنی افزایش درآمد.

در  نهایت، از  شما دوستان گرامی بابت مطالعه ی کامل این مقاله متشکریم و امیدواریم که توانسته باشیم ایده های جالبی در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

تلگرام

پیشنهاد میکنیم در تلگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

اینستاگرام

پیشنهاد میکنیم در اینستاگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

برای رشد کسب و کارتان به سنا نیاز دارید

همین الان دمو سنا رو رایگان سفارش بده

حرف آخر

سی ار ام سنا

سی ار ام سنا

تمامی حقوق برای مجموعه سنا محفوظ می‌باشد ©