5 قابلیت کاربردی لینکدین برای مدیران

5 قابلیت کاربردی لینکدین برای مدیران

در میان شبکه‌های اجتماعی، لینکدین جایگاه ویژه‌ای دارد؛ چرا که تقریبا شفاف و مشخص است که مخاطبانش چه کسانی هستند. برای مثال، نمی‌توان به صورت دسته‌بندی شده گفت که مخاطبان اینستاگرام یا حتی توئیتر چه کسانی هستند.  اما قابلیت‌ها و امکانات لینکدین برای کسانی مناسب و کاربردی است که در اکوسیستم کسب و کار و خصوصا مشاغل دانش بنیان مشغول هستند.

 

اگر شما مدیر یک کسب و کار هستید، باید بدانید که قابلیت‌های لینکدین برای مدیران مواردی را شامل می‌شوند که کمک می‌کنند در مدیریت کسب و کارتان موفق‌تر عمل کنید و به نتایج درخشان‌تری دست یابید. با سنا همراه باشید تا ببینیم لینکدین برای مدیران چه امکانات و قابلیت‌هایی دارد.

 

 

شرکت در رویدادهای صوتی (Audio Event) لینکدین برای مدیران

 

در دوره کرونا، درخشش کلاب هاوس نشان داد که گپ و گفت در فضای مجازی تا چه اندازه جذاب و کاربردی است. از جمله اتاق‌های پرطرفدار در این شبکه اجتماعی، اتاق‌هایی بودند که با حضور مدیران و فعالان تجاری و صاحبان کسب و کار برگزار می‌شدند.

 

این مساله باعث شد تا لینکدین نیز متوجه مزایای برگزاری رویدادهای صوتی برای فعالان اقتصادی شود و قابلیتی را با نام  Audio event به مجموعه قابلیت‌های لینکدین اضافه کند. بنابراین، می‌توان گفت که این ویژگی جدید لینکدین برای مدیران بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

 

هرچند رویداد صوتی لینکدین هنوز برای برخی از کاربران فعال نشده است و تا در ایران جا بیفتد و به صورت روتین مورد استفاده قرار گیرد کمی به طول می‌انجامد. در هر صورت، از همین حالا آماده باشید تا وقتی  Audio Event لینکدین حسابی پررونق شد از مزایای آن به نفع خودتان بهره ببرید.

 

 

امکان استخدام نیرو به حرفه‌ای‌ترین شکل در لینکدین برای مدیران

 

پای حرف‌های هر مدیری که بشینید، حتما گریزی هم به مساله کمبود نیروی کار متخصص خواهد زد و از این شکایت می‌کند که نیروی کار متخصص نیست یا اگر هم باشد حاضر نمی‌شود با شرایط معقول و نرمال کار کند. البته این فقط از زاویه دید مدیران است و باید این مساله را از زاویه دید پرسنل هم بررسی کنیم.

 

اما به هر حال اگر مدیر یک شرکت هستید و واقعا با مشکل استخدام نیروی کار به مشکل خورده‌اید، حتما به لینکدین پناه بیاورید.

 

شاید اگر یکی دو سال پیش قرار بود درباره پلتفرم‌های استخدام نیرو صحبت کنیم، لینکدین را در ردیف‌های آخر لیست قرار می‌دادیم. لینکدین به تازگی بیش از گذشته مورد توجه نیروی کار ایرانی قرار گرفته است. شاید بخشی از آن به داغ شدن تب مهاجرت به خارج و تلاش برای گرفتن ویزای کار مربوط باشد.

 

اما هر دلیلی که داشته باشد، این نتیجه را به همراه داشته که بسیاری از پرسنل و نیروی کار شرکت‌های مختلف و حتی آن دسته از افرادی که بیکار هستند، برای خود یک پروفایل کامل و حرفه‌ای بسازند. تا همین یکی دو سال گذشته خیلی از افراد به گزینه‌های مختلف پروفایل لینکدین توجهی نمی‌کردند ولی حالا توجه آن‌ها به این مساله، کار مدیران را ساده‌تر ساخته است.

 

بنابراین، کافی است گشتی در لینکدین بزنید و یکی دو نفر را که در حوزه کاری مورد نظرتان فعال هستند، بیابید. با توجه به الگوریتم بسیار کاربردی لینکدین، اگر وارد پروفایل یک نفر که مثلا در حوزه برنامه‌نویسی فرانت اند فعال است شوید، تعداد زیادی از کاربران ایرانی که در همان حوزه فعال هستند را هم به شما معرفی می‌کند.

 

بنابراین، در کسری از ثانیه با تعداد زیادی نیروی کار متخصص در آن زمینه آشنا می‌شوید. این قابلیت لینکدین برای مدیران بسیار کاربردی و عالی است.

 

اگر از ورژن  Premium لینکدین استفاده می‌کنید، می‌توانید به راحتی به هر یک از افراد پیام بدهید و از آن‌ها برای مصاحبه دعوت کنید. اما اگر از ورژن رایگان لینکدین استفاده می‌کنید، باید ابتدا به آن‌ها  Connect شده و سپس پیام خود را برای‌شان ارسال کنید.

 

برای اینکه مطمئن شوید از بین افراد حاضر در لینکدین چه کسانی بیشتر برای شرکت شما مناسب هستند، به این موارد توجه کنید:

 

  1. چه کسی برای او  Recommend نوشته و همکاری با او را به دیگران توصیه کرده‌ است؟ آیا آن فرد قابل اعتماد و معتبر است؟ حتما به متن نوشته شده نیز دقت کنید.
  2. به بخش  Experiencedکه در اصل همان قسمت رزومه فرد مورد نظرتان است بروید و بررسی کنید که از کجا به کجا رسیده است. چند سال مشغول کار بوده، از نظر انتخاب‌هایی که برای کار کردن داشته آیا رشد کرده یا در یک روند متوسط حرکت کرده است. جزئیات این بخش یکی از بهترین امکانات لینکدین برای مدیران است.
  3. سپس به سایر موارد مثل مهارت‌ها (Skills)، مدارک (Certificates) و علایق (Interests) افراد توجه کنید. این مسائل اطلاعات بسیار خوبی را درباره آن‌ها به شما می‌دهند.

 

مزیت‌های عضویت در گروه‌های لینکدینی برای مدیران

 

کاربران لینکدین می‌توانند در گروه‌های مختلفی که در لینکدین تاسیس شده‌اند عضو شوند. این گروه‌ها در وقایع یک اجتماع یا  Community هستند که اشخاصی را با علایق و تخصص‌های مشترک به دور همدیگر جمع می‌کنند تا به گفتگو پرداخته و تجارب و دانش خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند.

 

اما با توجه به اینکه مدیران به آپدیت دائمی دانش خود و تبادل تجربیات‌شان با یکدیگر نیاز بسیار جدی دارند، عضویت آن‌ها در این گونه گروه‌ها مثل نان شب واجب است. بنابراین، با قاطعیت می‌گوییم که یکی از مهم‌ترین قسمت‌های لینکدین برای مدیران همین گروه‌هایی هستند که عضویت در آن‌ها فقط به یک کلیک نیاز دارد.

 

سعی کنید در گروه‌هایی با موضوعات گوناگون عضو شوید، به حرف‌هایی که دیگران می‌زنند دقت کنید و حتما از تجربیات آن‌ها بهره ببرید.

 

 

جدی گرفتن فرهنگ لینکدین

 

فرهنگ لینکدین را هم می‌توان یکی دیگر از مزایای لینکدین برای مدیران به حساب آورد، چرا؟ به این خاطر که کاربران به محض ورود به این شبکه اجتماعی خود را ملزم به رعایت این فرهنگ می‌دانند و در نتیجه بر فرهنگ سازمانی آن‌ها نیز تاثیر می‌گذارد.

 

فرهنگ لینکدین به کلی با فرهنگ لاکچری اینستاگرام یا فرهنگ به باد انتقاد گرفتن پدیده‌های مختلف در توئیتر متفاوت است. فرهنگ لینکدین را می‌توان تعمق در موضوعات مختلف و نگاه کردن به سوژه‌ها از زوایای تازه دانست. اگر به پست‌هایی که بیشتر از بقیه لایک می‌خورند و افراد به آن‌ها علاقه نشان می‌دهند دقت کنید، متوجه می‌شوید که این پست‌ها عمدتا یک چیزی را به صورت عمیق‌تر بررسی کرده و نگاه تازه‌ای به آن انداخته‌اند.

 

کسی با گرفتن عکس از ناهار خودش و یا کنایه زدن به گروهی از جامعه در لینکدین دیده نمی‌شود. بنابراین، یک مدیر وقتی خودش در لینکدین فعالیت کند و تحت تاثیر فرهنگ آن قرار گیرد، ذهنیت خودش هم برای تعمق در موضوعات قوی‌تر می‌شود.

 

علاوه بر خود او، بهتر است که پرسنلش نیز در لینکدین حضور داشته باشند. بهتر است پرسنل خودتان را تشویق کنید که کمی برای فعالیت در لینکدین وقت بگذارند.

 

 

برند کارفرمایی شرکت خودتان را تقویت کنید!

 

و اما آخرین مزیت لینکدین برای مدیران، تقویت برند کارفرمایی آن‌هاست. در بخش قبلی گفتیم که فرهنگ لاکچری اینستاگرام با لینکدین کاملا متفاوت است.

 

اما بهتر است در ادامه آن جمله یک پرانتز هم قرار بدهیم و بنویسیم: البته در لینکدین هم مدیران دوست دارند درباره مزیت‌های کار کردن در شرکت‌شان بگویند تا به پرسنل دیگر شرکت‌ها نشان دهند کار کردن در شرکت‌شان چقدر می‌تواند جذاب و خوب باشد!

 

البته این جمله را بیشتر به چشم یک شوخی درنظر بگیرید، چرا که برند کارفرمایی چیزی فراتر از یک چشم و هم چشمی ساده و نشان دادن زرق و برق‌های شرکت‌ها است. اما به هر حال، وقتی پرسنل شما عضو لینکدین باشند و بدون اینکه شما بخواهید و به صورت کاملا دلبخواهی از مزیت‌های کار کردن در شرکت شما بگویند، مطمئنا تاثیر مثبتی بر برند کارفرمایی شما خواهد داشت.

 

تلگرام

پیشنهاد میکنیم در تلگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.

اینستاگرام

پیشنهاد میکنیم در اینستاگرام

با ما ارتباط برقرار کنید.