چارت سازمانی : ماهیت، مزایا و طراحی

1398-7-13
مدیر محتوا
چارت سازمانی : ماهیت، مزایا و طراحی

 چارت سازمانی یکی از مواردی است که هر کسب و کار موفق و سازمان یافته ای باید برای خود تعریف نماید. این چارت مزایای بسیاری را برای یک کسب و کار به همراه دارد که از جمله آنها، می توان به نظم و ترتیب و ایجاد یک سلسله مراتب در کسب و کار اشاره کرد.

در این مقاله قصد داریم تا به ماهیت چارت سازمانی، مزایای استفاده از آن و بهترین راه طراحی و تعریف آن بپردازیم.

چارت سازمانی چیست؟

چارت سازمانی اساسا نموداری است که سلسله مراتب گذارشات و یا روابط را به نمایش در می آورد. به طور کلی رایج ترین کاربرد یک چارت سازمانی این است که ساختار یک کسب و کار، دولت و دیگر سازمان ها را به نمایش در بیاورد.

چارت های سازمانی استفاده های مختلفی دارند و می توان از آنها به روش های مختلفی استفاده کرد. به عنوان مثال، می توان از آنها به عنوان یک ابزار مدیریتی به خصوص برای مدیریت سازمان ها، ابزاری برای برنامه ریزی در مورد اهداف کسب و کار و یا حتی یک دایرکتوری شخصی استفاده کرد. حتی در صورتی که کسب و کار شما به روش های «دستور و کنترل» نیز اداره نشود نیز می توانید چارت سازمانی مخصوص و متناسب با کسب و کار خود را طراحی کنید.

چارت سازمانی چه مزیتی برای کسب و کار من دارد؟

چارت های سازمانی می توانند در زمینه های مختلفی کار آمد باشند. در این قسمت قصد داریم تا برخی از راه هایی که کسب و کار شما می تواند از طریق آنها از یک چارت سازمانی سود ببرد را برای شما بازگو کنیم. این راه ها شامل موارد زیر می باشند:

 • کمک به طراحی و ساخت ساختار یک کسب و کار برای رسیدن به اهداف
 • نشان دادن و شفاف سازی مسئولیت ها، وظایف و حقوق کارمندان
 • امکان مدیریت بهتر پیشرفت و تغییرات صورت گرفته برای مدیران مجموعه
 • امکان درک بهتر کارمندان از کارشان و نحوه اثر گذاری کار آنها روی عملکرد سازمان
 • بهبود خطوط ارتباطی میان کارمندان و مدیران
 • ایجاد یک دایرکتوری بصری برای کارمندان
 • تنظیم و تقسیم وظایف به نحو احسنت
 • تشخیص و تعیین میزان کیفیت یک کارمند در یک پست و موقعیت مهم
 • تعیین جایگاه هر فرد در سازمان و بهبود عملکرد کارمندان
 • بررسی میزان پیشرفت افراد

چند نوع چارت سازمانی وجود دارد؟

نکته ی مهمی که در خصوص نمودار سازمانی وجود دارد این است که نمودار شما باید آینه و انعکاس دهنده ی فلسفه ی مدیریتی شما و همچنین ساختار سازمانی کسب و کار شما باشد. به طور کلی چارت های سازمانی اصلی شامل پنج نوع می باشند:

 • نمودار وظیفه ای (Functional) – یکی از رایج ترین نمودار ها که یک کسب و کار را به گروه های تخصصی مانند بازاریابی، محتوا، ساخت، حسابداری، امور و خدمات مالی و غیره تقسیم می کند. در این نمودار تنها مدیران هر بخش با یکدیگر ارتباط دارند.
 • نمودار تقسیمی (Divisional) – در این نوع نمودار، افرادی که دارای تخصص و ویژگی های یکسانی هستند در یک قسمت یا دپارتمان قرار می گیرند و منابع در اختیار آنها قرار می گیرد. روش تصمیمی گیری در این نوع نمودار ها به طور غیر متمرکز می باشد و هر بخش عملکرد مستقلی دارد.
 • چارت سازمانی پروژه ای (Projectized) – در این سازمان ها بخش بندی صورت نمی گیرد و کل کسب و کار بر روی پروژه های مختلف کار می کند و افراد در خصوص روند پیشرفت پروژه ها به مسئول مورد نظر گذارش می دهند.
 • نمودار سازمانی ماتریکسی (Matrix) – این نمودار به نوعی ترکیب چارت های پروژه ای و وظیفه ای است. در این روش، کارکنان پروژه های خود را پیش می برند و همچنین کار های روزمره خود را نیز انجام می دهند.
 • چارت سازمانی مسطح (Flat) – این سازمان ها دارای سلسله مراتب کمتری هستند و تمرکز اصلی بیشتر بر روی توانایی های خود مدیریتی و تصمیمی گیری قرار دارد. این روش معمولا برای کسب و کار های کوچک استفاده می شود.

طراحی چارت سازمانی با نرم افزار CRM

طراحی چارت سازمانی با استفاده از CRM سنا

با توجه به اهمیت و مزیت های بسیاری که یک چارت سازمانی می تواند برای کسب و کار شما داشته باشد، و همچنین ضرورتی که نرم افزار های CRM برای کسب و کار های موفق و رو به پیشرفت پیدا کرده اند، شاید سرمایه گذاری در یک نرم افزار CRM برای طراحی و تعریف یک نمودار سازمانی بهترین گزینه باشد.

نرم افزار مدیریت هوشمند سنا به عنوان یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های CRM بومی در کشور، به شما این امکان را می دهد تا هر نوع چارت سازمانی مطابق با نوع کسب و کار خود را تعریف کرده و از آن استفاده کنید.